Obstoječa slovenska zakonodaja povezuje donorski in prejemniški program in jasno določa koordinacijsko, strokovno in nadzorno vlogo Zavoda Slovenija-transplant kot nacionalne pooblaščene inštitucije. Po zakonu Slovenija-transplant med drugim zagotavlja 24-urno dosegljivost centralnih transplantacijskih koordinatorjev, vodi in svetuje v nacionalni transplantacijski mreži ter je nosilec pogodbe z mednarodno mrežo izmenjave organov in tkiv – Eurotransplantom. Med naloge sodi tudi stalno seznanjanje javnost o pomenu darovanja organov in tkiv za časa življenja in po smrti zaradi presaditve drugi osebi.
Glede opredelitve in soglasja javnosti za darovanje imamo v Sloveniji t.i. mešani sistem. Zakon omogoča vpis v register (osebno ali po elektronski poti), v katerem se državljani Slovenije za časa življenja opredelijo za ali proti darovanju, svojo opredelitev pa lahko kasneje spremenijo ali prekličejo.
Zakon določa pogoje, ko je dovoljeno darovanje za časa življenja, 10. člen pa določa odvzem delov telesa po smrti, in sicer od osebe, ki je umrla možganske smrti ali po zaustavitvi srca. Določa, da se smrt ugotovi po natančno določenem postopku, in da zdravnik, ki ugotovi smrt, ne sme sodelovati pri odvzemu ali presaditvi. Zakon zapoveduje, da je treba pri odvzemu delov telesa umrlo osebo obravnavati s spoštovanjem dostojanstva pokojnika in tistih, ki so bili blizu umrlemu, ter z upoštevanjem načel etike in deontologije. Odvzem dela telesa umrle osebe ni dopusten brez privolitve svojcev. Temeljna zakonska omejitev je še, da v nobenem primeru ni dovoljeno trgovanje s človeškimi organi. Področje natančneje urejajo posamezni pravilniki. Objavljeni so na spletni strani www.slovenija-transplant.si pod zavihkom Informacije/Zakonodaja.
prim. Danica Avsec, dr. med. svetnica
svetnica
Direktorica Zavoda RS za presaditve organov in tkiv Slovenija-transplant